Skip to main content

Po co oceniać pracowników?

Zarządzanie zasobami ludzkimi można z grubsza podzielić na dwa typy:
  • taki, który polega na utrzymywaniu obecnych pracowników w miejscu pracy, przeszkalaniu i szkoleniu ich
  • taki, który polega na szukaniu optymalnych osób i wymienianiu tych, które sobie nie radzą
Żadna współczesna firma nie realizuje tylko jednego z tych typów i w każdym z nich sporą rolę odgrywa czynnik ludzki.

Typ jasny

To rodzaj zarządzania, który polega na utrzymywaniu stałego zespołu w firmie i dostosowywaniu jego elementów do zmieniających się warunków rynku. Ten rodzaj zarządzania często stosowany jest w małych, prywatnych firmach, w których ludzie się znają i łączą ich prywatne więzi. Szef woli przeszkolić pracowników ze względu na to, że ich lubi albo łączą ich nawet więzy rodzinne.
Ten typ zarządzania jest dobry w sytuacjach, w których utrata pracownika łączy się z większym kosztem finansowym czy moralnym dla firmy niż zatrudnienie kogoś o odpowiednich kwalifikacjach.

Typ ciemny

Polega na usuwaniu pracowników, którzy nie radzą sobie z zadaniami i wymienianiu ich na bardziej wykwalifikowanych. Stosują go z reguły duże firmy i korporacje albo też te mniejsze, prywatne, w których trzon stanowią dobrzy znajomi, a wymieniają się osoby, które pomagają im prowadzić biznes. Ten typ zarządzania jest dobry w sytuacjach, gdy firma jest mocno specjalistyczna i błędy osób, niezależnie od emocji jakie budzą, mogą spowodować duże straty moralne czy finansowe.

Znaczenie oceny pracowników

I w jednym, i w drugim typie bardzo ważna jest skuteczna ocena pracownika. Można skorzystać z różnych jej typów, np. oceny AC/DC, oceny 360 czy innych testów, które ułatwią zarówno diagnozę potencjału i braków pracowników jak i odpowiednią ich rekrutację, i selekcję. Przydatne są więc w obu typach zarządzania i warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy tworzącej takie rozwiązania.

Comments

Popular posts from this blog

Nowoczesne metody rekrutacyjne

Współcześnie wszystko się automatyzuje - mamy coraz więcej nowoczesnych aplikacji, praktycznie każda firma ma stronę internetową a większość też podstawowe social media - choćby Facebooka. Nie inaczej jest z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Unowocześniane są różne sfery HR. Nie tylko metody rekrutacji pracowników , ale też bezpośrednie zarządzanie personelem w trakcie jego pracy. Szczególnie ciekawą formą oceny potencjału są zautomatyzowane testy rekrutacyjne , które pozwalają szybko i wygodnie ocenić pracownika, zanim przejdze się do bardziej pracochłonnych sposobów, np. rozmowy rekrutacyjnej czy klasycznych zadań HR. Warto trzymać w tych sprawach rękę na pulsie i jak najczęściej sprawdzać informacje o nowych sposobach zarządzania zasobami ludzkimi, żeby nie pozostać w tyle za ciągle rozwijającą się konkurencją. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod, ułatwia się nie tylko życie sobie i ewentualnym przyszłym pracownikom, ale buduje się także innowacyjny wizerunek firmy, co we współc

Testy kompetencyjne - po co to komu?

Ludzie nie lubią być testowani. Najchętniej każdy poszedłby do pracy i od razu dostał pracę a z nią pieniądze i uznanie przy okazji robiąc jak najmniej. Wszystko zmienia się, kiedy już uda się awansować na wyższa pozycję i samemu założyć firmę. Wtedy okazuje się, że różnorodne metody rekrutacji pracowników jednak stają się dużo ważniejsze niż się wydawało... Testy kompetencyjne to właśnie jedna z takich metod rekrutacji. Dzięki nim łatwo określić, co ktoś umie i czy nadaje się na stanowisko, na które aplikuje. Dla osób, które chcą sie dostać na to stanowisko pewnie są uciążliwe, ale dla osób, które poszukują pracowników są nieocenionym źródłem informacji. Teraz zaś można przeprowadzić je także online, co jest dużym ułatwieniem. Można dzięki temu sprawdzić, czy potencjalny pracownik wstępnie nadaje się na dane stanowisko, zanim jeszcze zostanie zaproszony na rozmowe rekrutacyjną. W takiej sytuacji można jasno się zorientować w tym, czy warto w ogóle z kimś rozmawiać. Dużo potenc